U Bratuncu obavljen ukop deset identificiranih tijela ubijenih Bošnjaka

U Bratuncu obavljen ukop deset identificiranih tijela ubijenih Bošnjaka

U Memorijalnom centru i šehidskom mezarju Veljaci kod Bratunca klanjana deveta kolektivna dženaza i obavljen ukop deset identificiranih tijela ubijenih Bošnjaka Bratunca

U prisustvu tri hiljade vjernika u Memorijalnom centru i šehidskom mezarju Veljaci kod Bratunca klanjana je deveta kolektivna dženaza i obavljen ukop deset identificiranih tijela Bošnjaka ubijenih u Bratuncu 1992. godine.

Podne-namaz predvodio je tuzlanski muftija Vahid ef. Fazlović, a dženaze-namaz predvodio je Husein ef. Smajić, zamjenik reisu-l-uleme Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini. Obraćajući se prisutnima ef. Smajić je podsjetio da zločince čeka kazna i na ovom, ali i na drugom svijetu, te da treba učiniti maksimum da se zločinci procesuiraju. Pri tome, naglasio je on, treba graditi društvo mira, suživota i tolerancije.

“Bošnjaci su narod koji ovdje živi sa drugim ljudima u dobrim odnosima, ali nismo zaboravili šta smo preživjeli 1992. godine”, kazao je ef. Smajić.

Na šehidskom mezarju Veljaci 12. maja 2015. ukopani su:

1. Nurif (Salko) Omić, rođen 1947. u mjestu Sase, u Srebrenici;
2. Nurdin (Nurif) Omić, rođen 1980. u mjestu Ljubovija – Republika Srbija;
3. Hajrudin (Nurif) Omić, rođen 1983. u mjestu Loznica – Republika Srbija;
4. Sead (Jusuf) Jusupović, rođen 1974. u mjestu Konjević Polje, općina Bratunac;
5. Mevludin (Safet) Husić, rođen 1961. u mjestu Suha, općina Bratunac;
6. Rifat (Alija) Bajrami, rođen 1953. u mjestu Skelani, općina Srebrenica;
7. Hajrudin (Hasan) Alić, rođen 1948. u mjestu Suha, općina Bratunac.
8. Azem (Rešid) Čivić, rođen 1971. u Bratuncu;
9. Sejfulah (Rešid) Čivić, rođen 1969. u Bratuncu;
10. Edmir (Fadil) Hajdarević, rođen 1961. u mjestu Sase u Srebrenici.

dzenaza-bratuncana-12-05-2015-02

Na šehidskom mezarju Veljaci do sada je ukopano 283 tijela žrtava ubijenih 1992. godine. Zvanični podaci govore da je u prvim mjesecima rat 1992. godine, na području općine Bratunac ubijeno 603 civilne osobe. Tokom centraliziranja spiskova došlo se i do novih imena, prije svega onih ubijenih osoba koje su pred rat živjele u Bratuncu, a imale su dokumente u nekoj drugoj općini. Probleme u određivanju zvaničnoga broja ubijenih stvara i činjenica da su brojne žrtve, odlukom članova njihovih porodica, ukopane u porodična mezarja u bratunačkim selima.

Obraćajući se u ime porodica ubijenih bratunačkih civila Zejna Hodžić je pozvala međunarodnu zajednicu da kazni zločince te osigura mir u Bosni i Hercegovini:

“Krvava agresija na Bosnu i Hercegovinu prestala je, ali uništavanje naše zemlje nastavljeno je i u miru. Za četiri godine rata ubijen je svaki sedmi Bošnjak općine Bratunac. Ipak, mi smo smogli snage da se podignemo. Imali smo hrabrosti da se vratimo na svoja ognjišta, iako su nas sprječavali puškama i ratnohuškačkom politikom. Imamo vjere i znanja da se izborimo za opstanak i jačanje zajednice, ovdje u Bratuncu, ali i u Srebrenici, Vlasenici, Zvorniku… Došli smo ovdje da živimo u miru i toleranciji”, kazala je Zejna Hodžić.

dzenaza-bratuncana-12-05-2015-03

Bratunac je jedna od općina sa najvećim procentom stradalih Bošnjaka. U srebreničkom genocidu ubijeno je najmanje 2.300 osoba sa područja Bratunca.

(Klix)